Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Rzeszowie

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Jana III Sobieskiego, Przedszkole Publiczne Nr 31

Cart

poniedziałek, 30 wrzesień 2019

Chorwacja - reportaż

Wspaniała wyprawa uczniów do Chorwacji


Na dzień 13 września 2019 roku, czyli dzień wyjazdu na zagraniczną wycieczkę, wszyscy uczestnicy wyprawy czekali z niecierpliwością. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 10 w Rzeszowie, dzięki zaangażowaniu proboszcza naszej parafii – księdza Adama Podolskiego, pań dyrektor Jolanty Lotz i Anny Adasiewicz oraz pań Marzeny Mikulec i Dominiki Wójcik, mieli okazję odpocząć w jednym z krajów śródziemnomorskich. Celem podróży była Chorwacja, a dokładnie miasteczko Biograd na Moru. Głównym zadaniem – nawiązanie współpracy z tamtejszą szkołą podstawową.


Po ponad 17-godzinnej podróży dojechaliśmy na miejsce i zostaliśmy powitani pięknym, gorącym słońcem. Na miejscu w pobliskim hotelu czekał na nas pyszny obiad. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i napełnić pusty żołądek po podróży. Ekscytującym momentem było przydzielenie nas do pokoi. Jak nas panie nazwały, „ósemki” (uczennice z 8 klasy) przebywały w jednym apartamencie, „siódemki” (uczennice z 7 klasy) w drugim, a chłopcy w dwóch kolejnych. Po posiłku udaliśmy się na przywitanie z Adriatykiem. Grzejące słońce oraz chłodzące morze to idealne połączenie. Aż trudno uwierzyć, że był to wrzesień. Spacerem wraz z naszym przewodnikiem udaliśmy się wzdłuż pięknej mariny. Błękitny kolor morskiego akwenu i dryfujące łódki były czymś niesamowitym.
Słońce witało nas każdego kolejnego dnia, a egzotycznymi śniadaniami, obiadami i kolacjami zajadali się wszyscy uczestnicy wycieczki. Dni upływały na plażowaniu, nurkowaniu, wyszukiwaniu skarbów na dnie Adriatyku oraz wycieczkach. Co dzień przyglądaliśmy się niezwykłym figom rosnącym na drzewach, orzechom migdałowca, różowym granatom, a także zielonym i czarnym oliwkom, których kolor zależał od ich stopnia dojrzałości. Każda kolejna chwila spędzona w tym pięknym miasteczku stawała się wymarzonym miejscem na odpoczynek, a dzięki opowieściom pana przewodnika zapoznawaliśmy się z tradycjami ważnymi dla Chorwacji i zostaliśmy wtajemniczeni w kulturę tego państwa.
Całodniowy rejs bajecznym statkiem po Parku Narodowym Kornati uświadomił nam piękno natury. Spotkanie z delfinami, czysta plaża i gorące kamienie na pewno budują wyjątkowe wspomnienia.
Zbiór darów w postaci różnorodnych gatunków winogron, które są podstawą w procesie wytwarzania wina, stał się niezwykłym doświadczeniem. Pobiliśmy rekord zbierając 800 kg owoców w niecałe 1,5 h. Dodatkowo kosztowaliśmy chrupiących migdałów, podbijających nasze podniebienia.
Wyprawa do centrum gospodarczego oraz kulturalnego północnej Dalmacji, Zadaru, była niesamowitym przeżyciem. Spacerowaliśmy uliczkami urokliwej starówki otoczonej murami oraz wieżami. To tutaj idąc zadarską promenadą zobaczyliśmy najpiękniejszy zachód słońca i niesamowite organy morskie, które tworzą swoistą muzykę w wyniku przechodzenia morskich fal przez zanurzone w wodzie rury.
Niespodzianką był wyjazd do wesołego miasteczka. Niejednemu z nas zakręciło się w głowie i … w żołądkach.
Wczesna wizyta na miejscowym targu (5.45 rano!) pokazała nam pracę miejscowych ludzi „od kuchni”. Można było kupić owoce morza, w tym ośmiornice i małże, egzotyczne owoce i przepyszną oliwę z oliwek.
Główny cel wizyty został osiągnięty. Dyrektor szkoły podstawowej w Biogradzie wyraził entuzjazm na naszą propozycję współpracy. Kto wie, może pojedziemy tam już za rok. Spotkanie z burmistrzem miasta, panem Ivanem Knezem, pozostanie długo w naszej pamięci. Pan burmistrz znalazł czas, aby spotkać się z nami, porozmawiać i osobiście pożegnać nas w autokarze w dzień wyjazdu. Wszyscy otrzymaliśmy od niego prezenty.
Wyjazd do Chorwacji był bajeczną przygodą, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu i umożliwili nam zwiedzenie tak pięknego kraju jakim jest Chorwacja.
Zuzanna Bocheńska
Klasa 8b

poniedziałek, 30 wrzesień 2019