Wymiana polsko - ukraińska

W tym właśnie dniu pani dyrektor Jolanta Lotz brała udział w I Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej w Rzeszowie „Partnerstwo szkół Rzeszowa i Iwano- Frankiwska”,

na której podpisała list intencyjny o współpracy ze Szkołą nr 7 z Iwano- Frankiwska. Następnie pani dyrektor miała okazję uczestniczenia w marcu w trzydniowej międzynarodowej konferencji na Ukrainie pt: „Współczesna oświata w państwach Unii Europejskiej i na Ukrainie  – osiągnięcia, problemy, perspektywy”, gdzie doszło do podpisania umowy o współpracy ze Szkołą nr 7 z Iwano- Frankiwska.

W międzyczasie nasze niezastąpione nauczycielki napisały projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury: „Tak daleko, a tak blisko - przyjaźń bez granic”, który zakładał poznanie historii regionu, kultury i języka sąsiada. Na pozytywne wieści czekaliśmy z niecierpliwością. Udało się, nasz plan został pozytywnie zaopiniowany i teraz mogliśmy już tylko szukać chętnych do wzięcia udziału w I wymianie młodzieży polskiej i ukraińskiej, a takich nie brakowało...

Pierwsza wymiana uczniów z naszej szkoły i szkoły ukraińskiej:  na Ukrainie 11 - 17 września 2011

W dniach od 11 do 17 września 2011r. młodzież naszego gimnazjum wraz z opiekunami brała udział w wymianie młodzieży polskiej i ukraińskiej „Tak daleko, a tak blisko – śladami kultur dwóch narodów.” Była to rewizyta u uczniów ze szkoły z Ivano-Frankiwska na Ukrainie. Podczas siedmiodniowego pobytu mogliśmy podziwiać uroki tego kraju. Dawny Stanisławów zachwycił nas swoją architekturą. Pobyt w Chocimiu i Kamieńcu Podolskim przeniósł nas do czasów wojen tatarskich, a rejs statkiem po Dniestrze sprawił, że na zawsze zapamiętamy ten niepowtarzalny krajobraz.

Podziwialiśmy również zbiory w Muzeum Pisanki w Kołomyji (jedyne takie muzeum w Europie) oraz rekwizyty w Muzeum Sztuki Huculskiej. Mamy nadzieję, że dane nam będzie powrócić do tej bajkowej krainy i jeszcze raz przeżyć niezapomniane chwile wśród ukraińskich przyjaciół.

Zobacz galerię!!!