promocja zdrowia

Drukuj

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie!

 We wrześniu 2006 roku przystąpiliśmy do projektu Szkoły Promującej Zdrowie.

 

 Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?


 

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie - podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi,zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

 

Nadrzędnym celem Szkoły Promującej Zdrowie jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Aby to osiągnąć należy:

 

W jej tworzeniu uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice, inni pracownicy  szkoły oraz osoby ze społeczności lokalnej.

 

Zobacz galerię

 

 

Jak pracujemy?


W każdym roku starannie opracowujemy plan pracy w ramach SPZ. Staramy się, aby działania wybrane do realizacji były atrakcyjne i ciekawe dla uczniów. Do prac nad realizacją zadań włączamy uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich chętnych.
Współpracujemy z dietetykiem:  
W roku 2008 nasze starania zostały docenione. Otrzymaliśmy certyfikat przyjęcia do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Zadania i cele ogólne szkoły promującej zdrowie:

Najważniejszym zadaniem procesu dydaktyczno - wychowawczego jest stworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości uczniów. Szkoła realizuje zadania opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne, biorąc pod uwagę poziom rozwoju psychofizycznego wychowanków, ich sytuacje rodzinną oraz potrzeby zdrowotne. Dlatego też szkoła powinna kształtować postawy do rzetelnej pracy, uczyć samodzielności, samorządności, umożliwiać i zachęcać do zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań przez stworzenie optymalnych warunków, wyrównywać szanse uczniów i wspierać ich w procesie edukacji oraz prowadzić profilaktykę zdrowotną.

 
Przekazywanie uczniom wiedzy o zdrowiu ułatwi im zdrowy tryb życia, a także poprawi zdrowie i jakość żucia. Wspieranie rozwoju, kształtowanie postaw, samokierowanie własnym rozwojem, to szeroko pojęta edukacja.  Edukacja zdrowia zakłada w szczególności:


Główne kierunki działań Szkoły Promującej Zdrowie:Cele dydaktyczno - wychowawcze

Zadania Szkoły Promującej Zdrowie 2013/2014

 

2014/2015

2015/1016

 

Uczniowie klasy 6a w dniach 16, 17 października 2015 roku wzięli udział w wycieczce do Zagrody "Szmer" w Lutczy.


Była to sentymentalna podróż śladami naszych przodków. W programie było wiele ciekawych rzeczy. W gospodarstwie znajdują się  zwierzęta, m. in. kozy, kury, kaczki, konie czy króliki i od poznania ich zwyczajów rozpoczęło się spotkanie młodzieży z naturą. Było tam wiele innych atrakcji, takich jak: przejazd bryczką, wykopki, spacer po okolicy, zawody sportowe, lepienie figur z gliny, czy robienie masła. Najbardziej jednak wszystkich ujęła wizyta u "babci Zeni". Starszej pani, która żyje samotnie pośrodku lasu, niczego się nie boi i jest szczęśliwa. Takie miejsca jak "naturalna lodówka", oddała czy stajnia zrobiły na wielu ogromne wrażenie. Niektórzy uświadomili sobie, jak niewiele potrzeba, aby być szczęśliwym. Miejmy nadzieje, że wizyta w tym miejscu pozostawi w umysłach wielu uczestników wycieczki trwały ślad i obudzi się w nich chęć powrotu do korzeni.


                       

2.02.2016 w ramach projektu Szkoły Promującej Zdrowie  uczniowie  naszej szkoły byli na lodowisku w Dębicy


4 lutego 2016r. na lekcji przyrody w klasie 4a został przeprowadzony temat „Krew krąży w naczyniach krwionośnych”. Zajęcia tłumaczyły ruch krwi w różnych naczyniach oraz higieniczne podejście ograniczające problemy zdrowotne związanie z układem krwionośnym. Dzieci wykonały prace plastyczne na ten temat:
 

19 maja 2016 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbyło się IV Forum Gimnazjalisty pod hasłem Ze zdrowiem na Ty i III Gimnazjalne Zawody Pierwszej Pomocy. Każdą szkołę reprezentował zespół składający się z 5 uczniów klas trzecich, który zmagał się z zadaniami matematyczno -żywieniowo -sportowymi, dotyczącymi zdrowego stylu życia. Poza tym każdy z  zespołów losował i prezentował na ocenę udzielanie pierwszej pomocy w konkretnej sytuacji. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3a i 3b Maja Mijalna, Klaudia Długosz, Barbara Gozdek, Dominika Adamska, Hubert Wolski wraz z opiekunem p. Anną Groch-Kornak. W przerwie zmagań konkursowych odbyły się pokazy akrobatyki sportowej oraz degustacja potraw z surowców, które mają zbawienny wpływ na zdrowie młodego człowieka. Suma punktów z zakresu wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania, z konkurencji sportowo-sprawnościowych oraz udzielania pierwszej pomocy zadecydowała o zajęciu IV miejsca wśród szkół gimnazjalnych, w większości z terenu Rzeszowa. Szkoła otrzymała  dyplom  a uczniowie  drobne nagrody rzeczowe. Również został przeprowadzony konkurs plastyczny Ze zdrowiem na Ty. Nasi uczniowie zdobyli

Gratulujemy zwycięstwa.

Daria Czyż - wyróżnienie w Wojewódzkim konkursie plastycznym Podkarpacie Trzyma Formę organizowanym przez Sanepid w Rzeszowie.