ul. Dębicka 288, 35-213 Rzeszów 

sekretariat@zsp10.resman.pl

17 748 36 12

Nasza 

Szkoła

EKOSKOP

EKOSKOP to stowarzyszenie zajmujące się szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Od lat wspiera i realizuje lokalne projekty dotyczące świadomości ekologicznej mieszkańców podkarpacia, organizuje szkolenia, happeningi i konkursy dotyczące ochrony środowiska.

 

Dzięki inicjatywie stowarzyszenia możemy na bieżąco śledzić jakość powietrza w naszym mieście. Od września 2022 roku nasza szkoła bierze udział w programie monitoringu jakości miejskiego powietrza za pomocą EkoSłupków.

 

Nasza szkoła brała aktywny udział w inicjatywie stworzenia systemu monitoringu jakości powietrza w Rzeszowie. W 2021 roku uczniowie z naszej szkoły dołączyli do licznego grona młodzieży z rzeszowskich szkół podstawowych i średnich. Były antysmogowe transparenty i skandowanie hasła: „Rzeszów nie zgadza się na smog”. Dzieci z klas młodszych przygotowały listy do prezydenta miasta, w których zwracały uwagę na problem jakości powietrza w Rzeszowie i jego wpływ na zdrowie mieszkańców. Do manifestujących wyszedł z ratusza prezydent Konrad Fijołek i złożył obietnice dotyczące stworzenia systemu monitoringu jakości powietrza i redukcji ilości źródeł zanieczyszczeń powietrza w mieście.

 

W 2023 roku nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu dotyczącemu przyczyn i skutków zmian klimatycznych na Ziemi w ramach projektu „OKO na klimat”.

 

Nasza szkoła co roku bierze udział w konkursie zbiórki surowców wtórnych w ramach rzeszowskiej kampanii edukacji odpadowej „Segreguję, bo warto, dla ochrony klimatu”. W trakcie konkursu nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach segregacji odpadów, organizowanych przez EKOSKOP.

 

Razem z członkami stowarzyszenia EKOSKOP bierzemy udział w piknikach nauki EKSPORACJE, które odbywają się każdej wiosny w Rzeszowie.

 

Klimatyczny zakątek na dziedzińcu naszej szkoły, to również efekt inicjatywy stowarzyszenia EKOSKOP. W ramach konkursu na najpiękniejszą łąkę kwietną powstało pod budynkiem szkolnym miejsce pełne dzikich roślin kwiatowych, oczko wodne i ule zasiedlone przez dzikie pszczoły.

 

EKOSKOP to „ekologiczna wizytówka naszego miasta”. To ludzie, którzy z pasją oddają się sprawie poprawy jakości naszego życia, oraz budowaniu świadomości zagrożeń i wyzwań, jakie stawia przed nami życie w mocno zmienionym przez człowieka świecie.

 

Oficjalna strona Stowarzyszenia Ekoskop https://ekoskop.pl/

ul. Dębicka 288,

35-213 Rzeszów 

Sekretariat:

tel.: 17 748 36 12

e -mail: sekretariat@zsp10.resman.pl