Wymiana polsko - niemiecka

Wymiana młodzieży polskiej i niemieckiej

Początki

Poszukiwanie szkoły partnerskiej zajęło nam dość dużo czasu, bo aż około 8 miesięcy, ale udało się. W sierpniu 2000 roku pani Susanne Kramer-Drużycka z Polsko Niemieckiej Fundacji Wymiany Młodzieży przekazała nam informację o niemieckiej szkole Realschule w Süderbrarup (Süderbrarup to miejscowość i gmina w Niemczech w Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg) zainteresowanej znajomością z nami. Od 2013 roku to Gemeinschaftsschule Süderbrarup. Szybko nawiązaliśmy kontakt z jej dyrektorem panią Juttą Mroczkowski i wymieniliśmy pierwszą korespondencję. Ustaliliśmy także wstępny termin wymiany -  wiosna 2002 roku.

Süderbrarup

Rozpoczęliśmy pracę nad całym przedsięwzięciem, które nazwaliśmy „Inne drogi - wspólne cele”. Zakładał on nawiązanie kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką, przezwyciężenie wzajemnych, głęboko tkwiących w mentalności przede wszystkim starszych pokoleń uprzedzeń - co jest uwarunkowane historycznie i co zna młodzież obu krajów z własnych lekcji historii oraz wspólne działania na rzecz lepszego zrozumienia. Pierwsza grupa młodzieży, która wzięła udział w wymianie przygotowywała się przez cały rok szkolny 2001/2002 doskonaląc język angielski i niemiecki na lekcjach dodatkowych oraz korespondując z partnerami z Niemiec.

W ten sposób wymiana młodzieży poprzedzona wizytą przygotowawczą w naszej szkole pani dyrektor Jutty Mroczkowski stała się faktem.

Historia wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej w Zespole Szkół nr 4 w Rzeszowie

I edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (16 - 20 kwietnia 2002 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (20 - 25 maja 2002 r.)

II edycja  wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (24 - 29 kwietnia 2003 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (19 - 26 października 2003 r.)

III edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (20 – 25 kwietnia 2005 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (14 – 21 września 2005r.)

IV edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (18 – 23 września 2006 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (5 – 12 maja 2007 r.)

V edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (24 – 29 września 2008 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (4 – 11 maja 2009 r.)

VI edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Realschule w Süderbrarup (14 - 20 września 2010 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (20 – 28 maja 2011 r.)

VII edycja wymiany młodzieży polskiej niemieckiej

Wizyta w Polsce grupy młodzieży niemieckiej z Gemeinschaftsschule Süderbrarup (14 - 18 maja 2013 r.)

Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Rzeszowie w Süderbrarup (4 - 10 czerwca 2013 r.)

Plany wizyt w Niemczech i Polsce

Program pobytu młodzieży polskiej w Niemczech zazwyczaj obejmuje:

• pobyt w szkole: zwiedzanie szkoły, obserwacja zajęć w szkole niemieckiej, uczestnictwo w lekcji wychowania fizycznego oraz wspólne przygotowywanie projektów;
  • spotkania wieczorem, grill, rajd rowerowy, dyskoteki w szkole;
  • spotkanie z władzami miejscowości Süderbrarup;
  • dzień rodzinny;
  • pobyt nad Morzem Bałtyckim: zwiedzanie portowego miasta Kiel, godzinna przejażdżka po Zatoce Kilońskiej w kierunku miasta Laboe, gdzie znajduje się olbrzymi pomnik upamiętniający marynarzy poległych w I i II wojnie światowej; w przypadku ładnej pogody pobyt na plaży;
  • pobyt nad Morzem Północnym: przejazd promem na wyspę Hallig Hooge lub wizyta w Nationalpark Centrum, spacer po błotach Morza Północnego;
  • zwiedzanie małych portowych miasteczek takich jak Amis, Kappeln lub Eckenförde;
  • zwiedzanie małego, ale bardzo znanego miasta Flensburg a w nim muzeum fizyki Phänomenta, gdzie można nie tylko można dotykać eksponatów,ale także samemu robić doświadczenia;
  • zwiedzanie miasta wikingów - Schlezwig wraz z muzeum wikingów i zabytkowym protestanckim kościołem.

Program pobytu młodzieży niemieckiej w Polsce zazwyczaj obejmuje:

• pobyt w szkole: zwiedzanie szkoły, obserwacja zajęć w szkole polskiej, uczestnictwo w lekcji wychowanie fizycznego oraz wspólnie przygotowywanie projektów;
  • spotkania wieczorem, grill, dyskoteki w szkole;
  • spotkanie z władzami samorządowymi;
  • dzień rodzinny;
  • wyjazd do leśniczówki w Woli Zgłobieńskiej;
  • zwiedzanie Rzeszowa i trasy podziemnej;
  • wycieczka w Bieszczady: zwiedzanie rezerwatu skalnego Prządki, zwiedzanie skansenu w Sanoku, zwiedzanie elektrowni wodnej w Solinie,
  • spacer po zaporze solińskiej lub przejażdżka statkiem po Zalewie Solińskim, wędrówka na szczyt Połoniny Caryńskiej lub Wetlińskiej;
  • wyjazd na Majdanek: projekcja filmu o pracy w obozie, zwiedzanie poszczególnych części obozu;
  • zwiedzanie miasta Zamość lub Sandomierz;
  • zwiedzanie Zamku w Łańcucie;