Niezwykłe mandale - twórcze wyrażanie uczuć

30 września 2024

30 września 2024 r. uczniowie klasy 5a oraz ich Rodzice uczestniczyli w lekcji otwartej "Niezwykłe mandale - twórcze wyrażanie uczuć".

Być może niektórzy zastanawiają się, czym jest mandala? Mandala jest techniką plastyczną coraz częściej stosowaną w pracy z dziećmi, także ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najprościej można powiedzieć, że mandala jest rysunkiem na planie koła. Wywodzi się ona z tradycji hinduskiej i oznacza „koło życia, święty krąg, cały świat”. Pomaga ona skupić uwagę, powoduje wyciszenie i odprężenie, łagodzi napięcia emocjonalne, pomaga wyrazić myśli i uczucia, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię, stymuluje kreatywność, uczy wytrwałości i konsekwencji w działaniu, usprawnia motorykę małą...,ale przede wszystkim w czasie naszych zajęć pozwoliła cieszyć się radością wspólnego tworzenia. Przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki powstały niezwykłe prace, wykorzystujące materiały naturalne, a jednocześnie zacieśniły się więzi rodzinne i przyjaźnie klasowe.

Opracowała: Anna Leniart