Rajd krajoznawczy

17 października 2023
Wzgórze Matysa, położone na pograniczu Matysówki i Słociny, na wysokości ok. 330 m.n.p.m. było punktem docelowym rajdu krajoznawczego, który odbył się w sobotę 14 października. Wzniesienie to stanowi punkt widokowy i przez mieszkańców wykorzystywane, jest jako miejsce spacerów, sesji zdjęciowych i relaksu.
Dzieci z klas III-VIII oprócz pikniku, zabaw z piłką i podziwiania panoramy naszego miasta, wzięły udział w zajęciach przyrodniczych. Obejmowały one ćwiczenia w wyznaczaniu kierunków geograficznych za pomocą kompasu, gnomonu, orientowanie mapy, badanie siły wiatru za pomocą wiatromierza oraz obserwacji formy ukształtowania terenu Rzeszowa i strefy podmiejskiej za pomocą lornetki i lunety. Trafiliśmy na pogodny, słoneczny dzień, ale silny wiatr (jak ustaliliśmy – ciepły i porywisty fen z kierunku południowego), który dawał nam się we znaki, zmuszając do pościgu za czapkami zwianymi z głów. Wzgórze Matysa to miejsce godne polecenia każdemu, kto chciałby choć na chwilę poczuć się jak w górach, będąc nadal w Rzeszowie.