RAJD KRAJOZNAWCZY „ŚCIEŻKAMI HISTORII”

20 listopada 2023

To już kolejny rajd w tym roku szkolnym. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze i religii oraz poznanie historii zabytkowych miejsc, cmentarzy, pomników rzeszowskich ( m.in. Stary Cmentarz, dawny cmentarz żydowski, synagogi, Pomnika Powstańców Styczniowych, Pomnika marszałka J. Piłsudskiego na Kasztance, rynku i piwnic rzeszowskich). Mimo, że tym  razem pogoda nie dopisywała, uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawostek i opowieści o dziejach Polski i miasta Rzeszowa. Jednym z punktów wycieczki było odwiedzenie zabytkowego cmentarza przy ul. Targowej, gdzie uczniowie uczcili pamięć o  zmarłych oraz oddali hołd ofiarom, zapalając znicze przy Pomniku Powstańców Styczniowych. Z równie ogromnym zaangażowaniem studiowali historię miasta Rzeszów, korzystając z zasobów Rzeszowskich Piwnic. Na zakończenie wspólnie zjedli ciepły posiłek, wymieniając się wrażeniami z odbytego rajdu. Mamy nadzieję, że był to impuls do dalszego zgłębiania wiedzy historycznej na temat regionu i całego kraju.